Zaciągamy pożyczkę przez internet po raz pierwszy

pozyczka-przez-internetW sieci działa wielu pożyczkodawców pozabankowych, u których bez większych formalności można otrzymać szybką pożyczkę gotówkową. To dobra propozycja dla tych wszystkich klientów, którym zależy na czasie i potrzebują możliwie jak najszybciej uzyskać wypłatę pieniędzy z pożyczki na swoje konto bankowe. Jest to możliwe, jeśli tylko wypełnią wniosek o pożyczkę, spełnią wszystkie warunki stawiane przez pożyczkodawcę, dokonają weryfikacji tożsamości i podadzą numer swojego konta bankowego. Wydaje się proste, sprawdźmy zatem, jak po raz pierwszy zaciągnąć pożyczkę w firmie pozabankowej?

pozyczka-przez-internet

Przegląd ofert

Najważniejsze dla klienta chcącego zaciągnąć pożyczkę pozabankową, to uzyskać najkorzystniejszą cenowo ofertę. Powinno być dla niego istotne, czy firma pożyczkowa, z którą chce podpisać umowę, działa zgodnie z prawem. Powinna być ona wpisana do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, prowadzonego przez KNF. Od tamtego roku wszystkie firmy, które udzielają klientom pożyczki przez internet czy stacjonarnie, poza systemem bankowym, muszą rejestrować się w tym rejestrze. Wpis jest płatny i może go dokonać tylko firma pożyczkowa działająca w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 200 tys. zł i pochodzić z wkładów własnych wspólników, nie zaś z zewnętrznych źródeł finansowania. Do tego członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem firmy udostępniającej pożyczki online konsumentom,  może być wyłącznie osoba niekarana za przestępstwa przeciwko:

  • wiarygodności dokumentów,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.

Jeśli wybrany pożyczkodawca znajduje się na liście KNF, spokojnie można zawiązać z nim umowę pożyczki, wiedząc, że przestrzega obowiązujących przepisów dotyczących funkcjonowania instytucji pożyczkowych w Polsce.

Przy ocenie ofert pożyczkowych trzeba zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza jeśli klient nie ma doświadczenia w dziedzinie pożyczania pieniędzy online od firm tego rodzaju. Warto skorzystać z pierwszej, darmowej pożyczki, która obecnie znajduje się w ofercie licznych pożyczkodawców.

Dla kogo pierwsza, bezpłatna pożyczka?

Klient, który nigdy wcześniej nie zaciągał w danej firmie pożyczkowej pożyczki gotówkowej, może skorzystać z darmowej pożyczki. Jest ona adresowana do nowych klientów i z perspektywy firmy pożyczkowej jej zadaniem jest przyciągnięcie do niej jak największej liczby nowych pożyczkobiorców. Pożyczka udzielana jest w formie online lub stacjonarnej, na stosunkowo niską kwotę – około 1000-2000 zł, na okres około miesiąca.  Pożyczki pozabankowe mogą być darmowe w takim przypadku, o ile klient spłaci zobowiązanie w terminie przewidzianym w umowie pożyczkowej. Jeśli tego nie uczyni, musi liczyć się z tym, że pożyczkodawca naliczy odpowiednie odsetki oraz opłaty dodatkowe, za opóźnienie w spłacie długu. Dlatego należy odpowiednio wcześnie dokonać spłaty zobowiązania, aby nie narazić się zupełnie niepotrzebnie na potencjalnie wysokie koszty.

Formalności przy pożyczkach przez internet

Pożyczki przez internet na konto udzielają firmy pozabankowe, które nie są objęte wytycznymi rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, tak jak banki. Nie muszą więc w sposób restrykcyjny sprawdzać zdolności i wiarygodności kredytowej swoich klientów. Udzielają pożyczek przez internet płatnych jednorazowo, na koniec okresu kredytowania, ale mają w swoich ofertach również pożyczki na raty, spłacane np. w odstępach co miesiąc.

Kwota pożyczki uzależniona jest od oferty pożyczkodawcy oraz od indywidualnej oceny zdolności kredytowej, dokonywanej zwykle na podstawie oświadczenia klienta o wysokości uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych miesięcznie kosztów. Firma pożyczkowa zabezpiecza swoje interesy i sprawdza potencjalnych pożyczkobiorców w dostępnych bazach danych dłużników: głównie w BIG InfoMonitor, KRD czy ERIF, aby mieć pewność, że nie są osobami, które nie spłacają zaciągniętych zobowiązań i rzetelnie podchodzą do kwestii zwrotu pożyczki w odpowiednim czasie.

Warunkiem zaciągnięcia pożyczki w firmach pozabankowych jest złożenie wniosku o pożyczkę. Przy pożyczkach online wystarczy wypełnienie elektronicznego dokumentu i wysłanie go na adres poczty mailowej pożyczkodawcy lub za pośrednictwem formularza z poziomu strony internetowej. Po złożeniu wniosku klient powinien też zweryfikować swoją tożsamość. Powszechnie wykorzystuje się przy tym metodę przelewu identyfikacyjnego. Polega on na tym, że klient proszony jest o przelanie symbolicznej kwoty – 1 grosz lub 1 zł na konto firmy pożyczkowej z rachunku osobistego, zarejestrowanego na jego dane. Jeśli dane z wniosku o pożyczkę i przelewu są zgodne, weryfikacja tożsamości przebiega pomyślnie, a decyzja pożyczkowa może zostać wydana.

Przy pozytywnej odpowiedzi ze strony firmy pożyczkowej pożyczka jest przelewana bezpośrednio na konto klienta wskazane we wniosku pożyczkowym, w formie bezgotówkowej, do dowolnego wykorzystania przez pożyczkobiorcę. Klient musi tylko dopilnować terminowej spłaty długu.

REKLAMA:

One Comment on “Zaciągamy pożyczkę przez internet po raz pierwszy”

  1. Straszna jest sytuacja, w której człowiek zmuszony jest (przez własne przeszłe błędy) do zaciągnięcia pożyczki, kiedyś obiecałem sobie przed samym sobą, że nigdy nie doprowadzę się do stanu, w którym musiałbym zaciągnąć pożyczkę – oprocentowanie zjadłoby mnie.

Comments are closed.