Ubezpieczenie samochodu na wakacje? Sprawdź, co zrobić by zapłacić jak najmniej

ubezpieczenie pojazduPlanujesz wakacyjny wyjazd? Chcesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie, aby zapewnić sobie oraz pasażerom maksimum bezpieczeństwa? W artykule sprawdzimy, jaką polisę warto wybrać. Podpowiemy także co zrobić, aby zapłacić za nią jak najmniej.

Wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych mają obowiązek wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej (OC). Nawet, jeśli korzystają z pojazdu jedynie sporadycznie lub nie korzystają z niego wcale.

ubezpieczenie pojazdu

Przed czym chroni ubezpieczenie samochodu OC?

Polisa OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych. Oznacza to, że w przypadku kolizji to ubezpieczyciel, a nie sprawca pokryje koszty naprawy aut osób poszkodowanych. Zakres polisy OC jest ustalony przez polskie prawo i taki sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Z powodzeniem można więc stwierdzić, że wybierając OC należy kierować się przede wszystkim jego ceną. A ceny polis w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych.

Skąd różnice w cenie OC?

Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg czynników, m.in.: wysokość zniżek za bezszkodową jazdę (lub zwyżek za wyjątkową szkodowość), markę, model oraz rok produkcji samochodu, wiek kierowcy i jego staż za kierownicą, miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu, stan cywilny i wykonywany przez właściciela auta zawód.

Niektórzy ubezpieczyciele zdecydowanie przychylniej traktują młodych kierowców, inni premiują osoby w związkach małżeńskich lub te, które wykonują zawody pożytku publicznego.

Kluczem do sukcesu będzie więc wybór takiego towarzystwa, które docenia klientów takich, jak Ty.

Jeśli chcesz rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową i zapewnić sobie wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie, zwierzęta czy żywioły, sięgnij po polisę Autocasco (AC).

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie samochodu AC?

Cena polisy AC ma istotne przełożenie na jej zakres. Najtańsza polisa będzie więc tą najuboższą, a masą wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Najdroższa zapewni kompleksową ochronę – czasem wręcz szerszą niż potrzebujemy.

Wybierając polisę AC nie warto więc brać pod uwagę wyłącznie jej ceny. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, na jakiej ochronie najbardziej Ci zależy. Jeśli wyjeżdżasz za granicę zadbaj o to, aby polisa obowiązywała w krajach, do których się wybierasz. Jeśli będziesz odpoczywał na wsi, sięgnij po Autocasco, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku „spotkania” samochodu z dzikim, leśnym zwierzęciem.

Dobre AC to AC szyte na miarę i maksymalnie dostosowane do potrzeb kierowcy.

Assistance – czy warto?

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla klientów, którzy nie posiadają polisy AC może być wykupienie ubezpieczenia samochodu Assistance. Zadaniem Assistance jest zapewnienie kierowcy oraz pasażerom bezpieczeństwa w podróży.

Wśród usług, oferowanych w ramach pakietu Assistance znajdują się m.in.:

  • * naprawa uszkodzonego samochodu na miejscu zdarzenia,
  • * holowanie uszkodzonego samochodu,
  • * pomoc przy zmianie koła
  • * transport pasażerów i kierowcy,
  • * organizacja noclegu dla kierowcy i pasażerów,
  • * organizacja opieki nad małoletnimi dziećmi,
  • * organizacja i opłacenie opieki medycznej,
  • * pomoc informacyjna.

Podobnie jak w przypadku AC, zakres Assistance ma wyraźne przełożenie na jego cenę.

Zanim wybierzesz polisę, upewnij się więc, że jej zakres spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakupienie kilkadziesiąt złotych droższej polisy niż oszczędzanie na własnym bezpieczeństwie.

Co zrobić, jeśli portfel świeci pustkami?

Jeśli Twój portfel świeci pustkami, a na koncie znajdują się jedynie mgliste wspomnienia ostatniej wypłaty, nie musisz rezygnować z zakupu dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Oszczędzanie na bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich nie jest ani odpowiedzialne, ani rozsądne.

Doskonałym wyjściem będzie skorzystanie z usługi Comfort Pay, oferowanej przez Toyota Bank.

Korzystając z tej usługi m.in. wykonasz przedwyjazdowy przegląd samochodu, kupisz niezbędne akcesoria samochodowe i nowe opony, a pierwszą ratę zapłacisz dopiero za miesiąc.

REKLAMA: