Kantory online, które pojawiły się na polskim rynku zaledwie kilka lat temu, okazały się strzałem w dziesiątkę szczególnie dla osób spłacających kredyty w walucie obcej oraz dla przedsiębiorstw rozliczających się z zagranicznymi kontrahentami. Wymiana waluty przez Internet jest po prostu szybsza i wygodniejsza niż w tradycyjnym kantorze oraz tańsza od wymiany oferowanej przez banki.
Rodzaje kantorów internetowych
Na polskim rynku działa obecnie już około 50 kantorów internetowych, z czego duża część to tradycyjne kantory, mające także swoje oddziały stacjonarne, które w ten sposób rozszerzają swoją działalność z gotówkowej na bezgotówkową. Internetową wymianę walut proponują także niektóre banki. Najciekawszą ofertę mają jednak platformy społecznościowe, umożliwiające wymianę walut między użytkownikami (P2P currency exchange), które błyskawicznie potrafią połączyć oferty osób oczekujących konkretnych cen sprzedaży i kupna waluty. Równie korzystne warunki wymiany walut oferują kantory internetowe, które wykorzystują grupowe zakupy i efekt skali do uzyskania jak najniższej ceny waluty, zbliżonej do ceny obowiązującej na rynku międzybankowym.
Najniższy kurs wymiany i niska marża
Według danych największego gracza na rynku kantorów online, spółki Currency One, w ciągu ponad 6 lat działalności jej sztandarowego projektu Walutomat.pl, wymieniono na tej społecznościowej platformie aż 25 miliardów złotych, zaś wszystkie 3 serwisy firmy mają już ponad 400 000 użytkowników1. Powodem takiej popularności internetowej wymiany walut są przede wszystkim korzystne kursy oraz marże od transakcji, które są nieporównywalnie niższe od tych stosowanych przez banki. Spready w bankach, czyli różnice między cenami sprzedaży i kupna poszczególnych walut, wynoszą od około 2 do nawet 10 %2, natomiast w internetowych kantorach rzadko przekraczają 1%. Oszczędność na wymianie waluty jest więc oczywista i szczególnie odczuwalna w przypadku częstego dokonywania transakcji walutowych.
Prostota wymiany waluty online
Użytkownikiem platformy internetowej wymiany walut może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, która musi posiadać w banku rachunek w złotówkach oraz konto walutowe. Po rejestracji w danym serwisie i po uzupełnieniu środkami konta transakcyjnego można przystąpić do sprzedaży lub zakupu danej waluty. W zależności od charakteru platformy użytkownik może:
- dokonać wymiany waluty po aktualnym kursie proponowanym przez serwis,
- określić oczekiwany kurs wymiany waluty i czekać na pojawienie się adekwatnej oferty innego użytkownika.
Cały proces wymiany odbywa się elektronicznie i bardzo szybko (często w ciągu 15 minut) i jest możliwy także za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
Niebagatelne znaczenie dla klientów kantorów online ma również bezpieczeństwo transakcji. Jak się okazuje, najlepsze platformy korzystają z tych samych rozwiązań technologicznych, co banki internetowe, a niektóre firmy posiadają licencję KNF na świadczenie usług płatniczych, poświadczającą ich rzetelność i wiarygodność.