Najtrudniejszy pierwszy… kredyt

pb1129Konto puste, a warto przeprowadzić remont mieszkania, wyjechać na wakacje lub ferie zimowe lub zrobić większe zakupy. To tylko kilka powodów, które decydują o tym, że klient chce zaciągnąć pożyczkę lub kredyt – aktualnie najpopularniejsze źródło dodatkowych środków finansowych. Jednak, aby mieć taką możliwość wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa oraz kilka innych warunków. Co zrobić, aby dostać pierwszy w życiu kredyt?

pb1129

Prędzej czy później większość z nas zmuszona jest skorzystać z pomocy banku lub innych instytucji finansowych. Najważniejszy jest wtedy wybór odpowiedniej oferty, a ta z kolei zależna jest od kilku czynników. Bardzo duże znaczenie ma historia kredytowa pożyczkobiorcy. Osobom z „czystym kontem” wbrew pozorom o wiele trudniej uzyskać pożyczkę na najatrakcyjniejszych warunkach. Aby ułatwić sobie późniejsze zaciągnięcie kredytu można np. wcześniej zakupić sprzęt na raty lub zaciągnąć niewielką pożyczkę i spłacić ją w terminie lub nawet przed nim. Dzięki temu nasze dane nie zostaną wpisane do rejestru KRD, a dla pożyczkodawcy staniemy się wiarygodnym, wartym zaufania klientem.

Po podjęciu decyzji o zaciągnięciu pożyczki należy staranne wybrać instytucję finansową oraz ofertę dostosowaną do potrzeb. Na rynku jest ich wiele, ale mogą znacznie różnić się w oprocentowaniu czy też wysokości prowizji. Taki research można przeprowadzić samodzielnie za pomocą porównywarek kredytowych dostępnych w Internecie, które wciągu kilku minut odpowiedzą na wszystkie pytania. Jednakże żadna z porównywarek internetowych nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z doradcą kredytowym, którego wiedza i doświadczenie pozwolą dokonać optymalnego wyboru oferty. Taką rolę najlepiej wypełniają pośrednicy kredytowi, posiadający rozeznanie wśród wielu ofert bankowych i mający praktyczną wiedzę na temat ich wykorzystania – podpowiada Paweł Kosmala, Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z.o.o.

W celu zaciągnięcia pierwszego kredytu lub pożyczki niezbędne jest przygotowanie takich dokumentów jak dowód tożsamości (np. dowód osobisty) i zaświadczenie o dochodach, które pracownik może uzyskać od pracodawcy. Powinno ono zawierać średnie wynagrodzenie z co najmniej ostatnich 3 miesięcy.

Dużym ułatwieniem dla nowych klientów jest wzięcie kredytu w banku, w którym posiadają już swój rachunek osobisty. Instytucja taka może bez problemu sprawdzić historię konta i na jej podstawie wydać pozytywną decyzję kredytową. Czasami trzeba zacząć od pożyczenia mniejszej kwoty, aby nasza wypłacalność i zdolność kredytowa wzrosła.

Sam wybór kredytu powinien być uzależniony od celu, na jaki go zaciągamy. Do wyboru mamy m.in. kredyt konsumencki, kredyt samochodowy, rolniczy, dla firm, hipoteczny i wiele innych. Po uzyskaniu dodatkowych środków finansowych niezwykle ważna jest terminowość spłat rat kredytu. To one kształtują naszą historię kredytową i mogą później zadecydować o pożyczeniu pieniędzy lub odmowie.

[komunikat PR]

REKLAMA: