Lato to czas związany z wieloma wakacyjnymi wydatkami. Na co mieszkańcy Europy wydają fundusze w letnich miesiącach? Jak w porównaniu do nich prezentują się Polacy? Te i wiele innych kwestii porusza European Summer Barometer – sondaż wykonany przez Ferratum Group, do której należy Ferrtum Bank. Rezultaty badania wykazują, że statystyczny Europejczyk zamierza wydać na wakacyjne wydatki 50% swojego budżetu. Mieszkańcy Polski sytuują się poniżej europejskiego wyniku z wydatkami rzędu 48%. Na co najbardziej lubimy wydawać w czasie wakacji? Najwięcej środków przeznaczamy na wycieczki krajowe – powyżej 18%, lecz, niespodziewanie, na podróże zagraniczne chcemy przeznaczyć jedynie 6% zasobów finansowych.
European Summer Barometer 2016 został stworzony dzięki aktywnemu udziałowi konsumentów z 19 państw, którzy podzielili się informacjami o swoich wakacyjnych wydatkach. Prawie 18 tysięcy rodzin przedstawiło swoje założenia dotyczące planowanych wydatków latem.
Budżet Europejczyków w dobrej formie
Sondaż obrazuje, że mieszkańcy Europy myślą pozytywnie o swoich finansach. Aż 35% rodzin ma zamiar wydać na tegoroczne wakacje więcej niż w zeszłym sezonie. Mniej gospodarstw domowych planuje redukcję swoich letnich wydatków – w 2015 roku było to 28% rodzin, natomiast w tym roku jest to jednie 21%.
Statystyczny Europejczyk ma zamiar wydać na wakacyjne wydatki połowę swoich wolnych zasobów finansowych. Najwięcej chcieliby wydać Niemcy – 144% średniej europejskiej, aż 71% wolnych środków z dochodów rodziny. Kolejne miejsca w rankingu zajmują kolejno mieszkańcy Bułgarii, Francji, Rumunii i Czech. Polacy planują wydanie 48% funduszu z wpływów gospodarstwa domowego. Najmniej zamierzają wydać mieszkańcy Danii – jedynie 29% swoich środków. Dysproporcje między krajami zachodniej części Europy – nawet między państwami ze sobą sąsiadującymi – są całkiem znaczące. Dla przykładu Anglicy zamierzają przeznaczyć na wakacje tylko 33% środków, podczas kiedy sąsiadujący z nimi Francuzi prawie dwa razy więcej – 60%.
Barometr jest szczególnym narzędziem do oszacowania przemiany całej Europy. Niezwykle nas zadowalają wiadomości potwierdzające, że mieszkańcy Europy optymistycznie patrzą w przyszłość i czują się zabezpieczeni pieniężnie, czego efektem jest zauważalne zwiększenie letnich wydatków. Informacje European Summer Barometer są dowodem, że tendencja ta jest widoczna również u Polaków. Coraz częściej z oferty Ferratum Bank, która z powodzeniem może posłużyć również finansowaniu wakacji, korzystają Klienci ceniący sobie przede wszystkim komfort i szybkość działania. Oferta Ferratum Bank powstała właśnie w odpowiedzi na te potrzeby. Między innymi za pośrednictwem Internetu udzielamy pożyczek w czasie zaledwie kilkunastu minut od momentu złożenia podania. Nasi Klienci cenią również fachowość i bezpieczeństwo gwarantowane przez instytucję bankową, jaką jest Ferratum Bank – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.
Na co mieszkańcy Europy przeznaczają fundusze latem? Najchętniej na podróże po kraju – przeszło 18% kapitału. Na drugim miejscu mamy odzież (11,6%), następnie wydatki na wyjścia do restauracji z wynikiem 11,4%. Ważny punkt w budżecie – aż 11% – stanowią wydatki na uroczystości, które zwykle odbywają się w cieplejszych miesiącach, np. śluby. W tym okresie finanse przeznaczane na na uprawę ogrodów i prace rękodzielnicze przewyższają te na aktywności z dziećmi i sezonowe festiwale. Zaskakująco mało pieniędzy rezerwujemy na zagraniczne podróże – jedynie 6% nakładów.
Latem, zwłaszcza podczas podróży lub przebywania poza domem, lubimy korzystać z aplikacji bankowych. Przewiduje się, że w 2017 roku liczba osób mobilnie zarządzających finansami osiągnie 1 miliard. Wśród Klientów Ferratum Bank z bankowości mobilnej najchętniej korzystają obywatele Kanady i Czech – aż 91%. W Polsce z kolei plany wykorzystania tego typu bankowości w sezonie letnim zapowiada aż 81% Klientów instytucji. W odpowiedzi na tę tendencję Ferratum Bank wprowadził do swojej oferty serwis mobilny – jego pierwsze wdrożenie odbyło się w Szwecji na początku czerwca 2016 roku. Do założenia konta za jego pośrednictwem wystarczy 5 minut. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ferratum Bank stwarza swoim Klientom możliwość otwarcia kont w kilkunastu najbardziej popularnych walutach. Między tymi kontami środki mogą być przelewane swobodnie w czasie rzeczywistym i za darmo – bez opłat, narzucanych zwykle przez inne banki, za transfer lub korzystanie z karty kredytowej. Istnieją plany, by w 2016 roku rozszerzyć działalności platformy mobilnej Ferratum Bank w następnych krajach europejskich, w tym również w Polsce.
Ferratum Bank
Jedną z największych instytucji finansowych na świecie udzielających pożyczki gotówkowe jest Ferratum Bank. Bank swą działalność w Polsce rozpoczął w 2013 roku. Wcześniej, od 2007 roku funkcjonował jako Ferratum Poland Sp. z o.o. r. Natomiast 4 lata temu otrzymał licencję instytucji bankowej (podlega KNF). Bank jest częścią międzynarodowej Grupy Ferratum – największej firmy na starym kontynencie oferującej chwilówki i pożyczki długoterminowe za pośrednictwem smartfonów, Internetu. Grupa Ferratum prowadzi swoją działalność w 24 krajach i obsługuje prawie 1,5 mln klientów z całego świata.
Więcej informacji na stronie: www.ferratum.pl
* Badanie „Ferratum Group Summer Barometer 2016” przeprowadzona wśród klientów Ferratum Group w 19 krajach, w Europie i Kanadzie poprzez ankietę internetową z kwestionariuszem wystandaryzowanym dla wszystkich lokalizacji. Na ankietę odpowiedział 17 631 gospodarstw domowych.