Kredyt hipoteczny – jak wziąć, żeby nie stracić

Kupno domu lub mieszkania wiąże się z zainwestowaniem dużych pieniędzy – własnych lub pożyczonych. Szukasz najkorzystniejszego kredytu hipotecznego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Decydując się na kredyt hipoteczny w wybranym banku, należy porównać wszystkie poszczególne koszty. – Oprócz marży i prowizji trzeba również wziąć pod uwagę inne koszty, np. wycenę nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, prowizję za wcześniejszą spłatę oraz koszty obsługi produktów dodatkowych mówi Marta Ośko z Comperia.pl.

Niska prowizja lub marża nie musi wcale oznaczać, że kredyt faktycznie jest tani.

RRSO powie prawdę

W najnowszej publikacji analitycy Comperia.pl sprawdzili, które koszty kredytu hipotecznego powinien znać każdy kredytobiorca. Najważniejszym parametrem jest RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która najlepiej oddaje realny koszt kredytu. Nie trzeba porównywać marży czy prowizji różnych banków – wystarczy, że spojrzy się na RRSO im  niższe, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego.

Kredyt dobrze ubezpieczony

Zaciągając kredyt hipoteczny, należy liczyć się z koniecznością ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości lub niskiego wkładu własnego. W niektórych bankach klienci wykupują również ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków (te dwa ostatnie są zwykle nieobowiązkowe). Koszty ubezpieczeń wliczane są do rat kredytu.

Kredyt z dodatkami

Coraz częściej banki stosują wobec klientów cross-selling (sprzedaż wiązana lub pakietowa), który pozwala na obniżenie wysokiej prowizji czy marży poprzez przeniesienie konta osobistego lub karty kredytowej do danego banku. Cross-selling będzie korzystny, jeśli nowa karta kredytowa będzie co najmniej tak samo oprocentowana jak dotychczasowa, a opłaty za konto równe tym z poprzedniego banku.

Historia to podstawa

A dokładniej historia kredytowa, która ma wpływ na pozytywną decyzję banku. Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, sprawdź zdolność kredytową i sposoby w jakie możesz ją podwyższyć.

Najważniejsze wnioski:

  • na całkowite koszty kredytu wpływa nie tylko marża i prowizja, ale też oprocentowanie, ubezpieczenia oraz dodatkowe opłaty,
  • im niższe RRSO, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego,
  • decydujące znaczenie o przyznaniu kredytu hipotecznego ma zdolność kredytowa, którą banki mogą obliczać według własnych zasad.

Źródło: Raport „Droga po kredyt hipoteczny – od czego zacząć”:

http://www.comperia.pl/droga-po-kredyt-hipoteczny-od-czego-zaczac.html

REKLAMA: