Konto oszczędnościowe – wygodne oszczędzanie

pb9002Nikt z nas nie ma wątpliwości, że oszczędzanie jest ważne, dlatego zwykle staramy się odkładać wszystkie nadwyżki finansowe. Pojawia się tu jednak istotne pytanie – gdzie będzie im najlepiej? Jedną z możliwości są rachunki oszczędnościowe, które łączą w sobie atuty lokaty i elastyczność konta osobistego.

Jedni z nas oszczędzają na konkretne cele, jak własne mieszkanie, remont, nowy samochód czy też ciekawą podróż, inni ot tak po prostu, gdyż oszczędności zawsze warto mieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy postanowimy coś w naszym życiu zmienić i skorzystać z odłożonych pieniędzy. Banki oferują nam wiele możliwości oszczędzania, w tym lokaty i konta oszczędnościowe. Wybór konkretnego produktu, jak i sposób oszczędzania zależą natomiast od naszych możliwości i potrzeb finansowych. Omówmy więc funkcjonowanie i zalety kont oszczędnościowych.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Produkt finansowy, jakim jest konto oszczędnościowe, szybko zadomowił się w polskiej bankowości, zdobywając sobie wielu sympatyków, a co za tym idzie, również stałą pozycję w ofertach praktycznie wszystkich banków. Dziś nie ma już chyba banku, który nie oferowałby konta oszczędnościowego.

Konta oszczędnościowe oferowane są osobom fizycznym. Jest to rachunek bankowy ze zmienną stopą procentową, służący do gromadzenia środków pieniężnych. Jest on zakładany i prowadzony zwykle bezpłatnie. Daje możliwość stałego dostępu do zgromadzonych na nim środków bez utraty naliczonych już odsetek. Ponadto, nie posiada czasu trwania, jak lokata.

Konto oszczędnościowe może mieć postać dodatkowego subkonta dostępnego poprzez system transakcyjny naszego banku lub być kontem samodzielnym. Tak jest na przykład w mBanku. Wniosek o prowadzenie konta oszczędnościowego eMax (http://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/emax-plus/) lub eMax plus można złożyć po zalogowaniu się do wspomnianego systemu transakcyjnego, jeśli jest się już klientem banku, lub też za pomocą linku umieszczonego na stronie internetowej poświęconej charakterystyce konta. Poza tym można złożyć wniosek również w placówce banku lub w punkcie obsługi klienta.

Podstawowe zalety konta oszczędnościowego

Jedną z najważniejszych zalet kont oszczędnościowych jest atrakcyjne oprocentowanie. Ponadto, konta osobiste prowadzone są często za darmo. Odsetki od zgromadzonego na koncie oszczędnościowym kapitału zobaczymy dopiero pod koniec miesiąca, ale naliczane są one każdego dnia. W przeciwieństwie do lokat, z którymi porównywane są konta oszczędnościowe, pieniądze są stale dostępne. Możemy je więc wpłacać i wypłacić, kiedy chcemy nie tracąc naliczonych odsetek.

Konta oszczędnościowe o wyższym oprocentowaniu, jak wspomniany eMax plus, posiadają pewien „mechanizm”, który powstrzymuje nas przed wydawaniem zgromadzonych na nim pieniądze i motywuje do dalszego oszczędzania. Pierwsza wypłata lub przelew pieniędzy z tego konta w miesiącu jest za darmo, natomiast każdy kolejny wiąże się z opłatą. Wiele osób widzi w tym wadę, jednak takie rozwiązanie może być zaletą. Dzięki niej nie wydamy tak szybko pieniędzy, które zaoszczędziliśmy. Zanim postanowimy je na coś wydać, zastanowimy się dokładniej, czy faktycznie chcemy to zrobić.

Rozwiązanie dobre dla każdego

Dla osób, które regularnie odkładają pieniądze lub też właśnie zamierzają zacząć to robić, konto oszczędnościowe jest doskonałym rozwiązaniem. Co ważne, mylny jest pogląd, że aby móc oszczędzać, trzeba dużo zarabiać. Tutaj liczą się przede wszystkim motywacja i dyscyplina. Warto odkładać nawet niewielkie kwoty, gdyż odkładanie 200 zł miesięcznie da nam po roku 2400 z dodatkowymi odsetkami. W ten sposób zbierzemy doskonałą rezerwę finansową, która będzie pomocna w przyszłości.

Konto oszczędnościowe jest dobrym wyjściem zarówno dla osób, które mają większe pieniądze, jak i dla tych, które zarabiają mniej i mają problem ze zmotywowaniem się do oszczędzania. Osobom zamożniejszym rachunek ten zagwarantuje łatwy dostęp do pieniędzy w każdej chwili, kiedy będą chciały z nich skorzystać, natomiast tym, które mogą odkładać mniejsze kwoty, pozwoli się zmotywować i zdyscyplinować, a jednocześnie stworzyć rezerwę finansową.

REKLAMA: