Jak wygląda codzienna praca księgowej?

pieniadzeKsięgowa to jeden z tych zawodów wymagających odpowiedniego przygotowania oraz charakteru. Tutaj liczy się staranność i sumienność, ale wynagrodzeniem są atrakcyjne zarobki. Jak wyglądają codzienne obowiązki księgowej?

pieniadze

Swoje obowiązki księgowa może wykonywać zarówno w firmie, w której jest zatrudniony, jak również może on posiadać własne biuro rachunkowe świadczące usługi księgowe. W pierwszym przypadku zatrudnienie ma miejsce najczęściej w dużych firmach, dla których zaangażowanie własnych specjalistów w tej dziedzinie jest najbardziej korzystne. Własne biuro księgowe albo zatrudnienie w biurze tego rodzaju to drugie popularne miejsce realizacji obowiązków zawodowych.

Zakres obowiązków księgowej to między innymi:

  • prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych dla potrzeb wewnętrznych
  • obliczanie i rozliczanie zobowiązań podatkowych
  • doradztwo dotyczące rachunkowości

W swojej codziennej pracy księgowe najczęściej korzystają ze specjalnego oprogramowania, na przykład takiego, jak oferowane przez firmę Sage (sage.com.pl). Dzisiaj nie stosuje się już papierowych ksiąg jak kiedyś – są one rzadko spotykane, a rozliczenia na komputerze są znacznie szybsze, wygodniejsze, a także bezpieczniejsze.

Dzień z pracy księgowej

Księgowa najczęściej każdego dnia przygotowuje i wprowadza odpowiednie dowody księgowe do programu, co należy robić w porządku chronologicznym. Musi także pilnować dat prowadzenia rozliczeń, aby przygotowywać potrzebne dokumenty i systematycznie płacić podatki do Urzędu Skarbowego. Również, na życzenie przełożonego, może szykować inne wymagane dokumenty i doradzać w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzoną działalnością.

Zatem praca w zawodzie księgowej związana każdego dnia jest ze sporą odpowiedzialnością – właśnie dlatego nowoczesne programy komputerowe są dzisiaj tak pomocne i chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych specjalistów.

Więcej informacji dotyczących oprogramowanie Sage przeznaczonego dla biur rachunkowych możemy znaleźć na stronie internetowej: sage.com.pl.

REKLAMA: