Pozabankowa pożyczka online to popularna forma wsparcia dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki przy uproszczonych formalnościach. Dostępna jest w różnych wariantach, co umożliwia dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Z uwagi na dużą ilość tego typu ofert nie jest wcale łatwo podąć decyzję o wyborze tej najlepszej. Co zatem należy mieć na względzie i jakimi przesłankami się kierować?
Pożyczki online – zalety i najważniejsze informacje
Ogromne zainteresowanie pozabankowymi pożyczkami przez internet nie jest dziełem przypadku, a zasługą wielu posiadanych przez nie zalet, spośród których najczęściej wymienia się:
- dużą dostępność,
- ułatwione procedury – w wielu przypadkach nie są wymagane żadne zaświadczenia,
- możliwość uzyskania pieniędzy w krótkim czasie i bez wychodzenia z domu,
- udogodnienia dla stałych klientów – aby dostać następną pożyczkę w danej firmie, zwykle wystarczy wysłać smsa na odpowiedni numer.
Pomimo tego, iż firmy pożyczkowe udzielają pożyczek online w oparciu o własne zasady, wskazuje się kilka łączących je cech, jeśli chodzi o wymagania stawiane klientom. Tak więc od pożyczkobiorcy powinni:
- być osobami pełnoletnimi,
- posiadać konto w banku oraz telefon komórkowy,
- odznaczać się finansową wiarygodnością – nieprawdą jest, że firmy pożyczkowe nie sprawdzają klientów pod tym kątem,
- liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z niedotrzymania warunków umowy.
Jaka forma spłaty?
Decydując się na zaciągnięcie omawianego zobowiązania, trzeba zastanowić się nad wysokością potrzebnej kwoty. Pozabankowa pożyczka online równie dobrze może opiewać na stosunkowo niewielką, jak i większą sumę. W zależności od tego wyróżnia się:
- pożyczki krótkoterminowe udzielane przeciętnie na okres od 30 do 60 dni,
- pożyczki ratalne – maksymalny okres spłaty najczęściej wynosi 12 miesięcy.
Odnośnie do pierwszej z powyższych opcji pojawia się ważna uwaga: spłata pożyczki ma charakter jednorazowy – w rachubę nie wchodzi spłata ratalna, oddać należy od razu całą kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Płacenia odsetek można uniknąć w przypadku pierwszej pożyczki – większość firm pożyczkowych oferuje ją nowym klientom za darmo, jednakże niezwykle istotne jest to, aby spłacić ją w wyznaczonym terminie.
Cel pożyczki
Kolejną kwestią, którą trzeba dobrze przemyśleć, jest celowość zobowiązania. Zazwyczaj pożyczka online kojarzy się z sytuacjami wymagającymi szybkiego wsparcia finansowego. Spora część firm pożyczkowych traktuje ją właśnie w ten sposób – jako doraźną pomoc służącą utrzymaniu finansowej płynności budżetu pożyczkobiorcy. Wiodące firmy pożyczkowe niejednokrotnie zastrzegają, iż zadaniem pożyczki online nie jest pokrywanie długoterminowych zobowiązań.
Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem pożyczki, co pozwoli uzyskać informacje na temat warunków jej udzielania oraz całkowitego kosztu. Ważną częścią regulaminu jest tabela opłat, a także zapisy odnoszące się do sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie spłaci zobowiązania w terminie. Musi wówczas pamiętać o wynikających z tego tytułu konsekwencjach.