Dlaczego warto korzystać z kantorów online?

kantor onlineWybierając się na zagraniczną wycieczkę czy delegację, często mamy ten sam dylemat: gdzie wymienić walutę, aby wyjść na tym jak najlepiej. Ten sam problem pojawia się, kiedy rozliczamy się z zagranicznymi klientami czy zleceniodawcami oraz gdy robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. W każdej z tych sytuacji najlepiej jest uniezależnić się od niezbyt opłacalnych kursów bankowych, obciążonych zazwyczaj sporą marżą, która sprawia, że na pojedynczej wymianie możemy sporo stracić. Z pomocą przychodzą wówczas kantory internetowe.

kantor online

Szybka wymiana

Wymiana waluty online to przede wszystkim szybkość i wygoda. Bez wychodzenia z domu możemy sprawdzać na bieżąco kursy walut i zdecydować się na wymianę w momencie, kiedy cena najbardziej nam odpowiada. Jedynym warunkiem do skorzystania z takiej opcji jest posiadanie 2 kont bankowych: złotówkowego (czyli zwykły ROR) i walutowego – w wybranej walucie, którą najczęściej operujemy. Jeżeli kupujemy np. euro, wpisujemy na stronie danego kantoru kwotę, jaką chcemy kupić i od razu dostajemy informację, jaką sumę w złotówkach za to zapłacimy według aktualnego kursu. Następnie wykonujemy przelew z konta złotówkowego na konto kantoru, po czym zatwierdzamy transakcję wymiany, aby kantor mógł przesłać nam określoną kwotę w euro na nasze konto walutowe. Nie licząc czasu na zaksięgowanie wszystkich przelewów przez bank, sama transakcja nie powinna zająć nam więcej niż kilkanaście minut.

Bezpieczna transakcja

Wymiana w kantorze internetowym jest także bardziej bezpieczna niż np. w stacjonarnym. Transakcja jest bezgotówkowa, więc nie musimy nosić przy sobie większej sumy pieniędzy i nie narażamy się na ryzyko otrzymania niesprawdzonych, fałszywych banknotów. Działalność e-kantorów jest także nadzorowana przez GIIF oraz GIODO, a więc mamy pewność co do ochrony naszych transakcji oraz danych osobowych. Poza tym wybierając konkretny e-kantor, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on licencję wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, która potwierdza stabilność zarządzania i ochronę środków przeznaczonych na operacje wymiany walut.

Korzystne kursy

Kantor internetowy to także znacznie bardziej korzystne kursy walut niż te, które oferują banki. Kursy bankowe, ustalane na podstawie średniego kursu NBP, zawierają często dość wysokie marże, a co za tym idzie – charakteryzują się wysokimi spreadami. Różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy, co przy wymianie większych kwot nie wpływa pozytywnie na nasz portfel. Aby zobrazować tę różnicę, najlepiej posłużyć się przykładem:

Chcąc kupić 500 EUR w banku PKO, zapłacimy 2 207,50 PLN. Jeżeli zaś zechcemy sprzedać walutę, za 500 EUR otrzymamy 2 099,80 PLN. Natomiast dokonując wymiany w jednym z kantorów online, kupując 500 EUR zapłacimy 2 156,15 PLN. Wymieniając tę kwotę na złotówki, otrzymamy 2 141,15 PLN*.

(*Wyliczenia na podstawie https://internetowykantor.pl/, według kursów z dnia 26.09.2016).

Kursy walut sprzyjające klientom internetowych kantorów to bez wątpienia jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej użytkowników wybiera taką formę wymiany.

REKLAMA: