Te dwa instrumenty finansowe nie są ze sobą tożsame.
Pożyczka potocznie nazywana jest kredytem, kredyt zaś – pożyczką. Jednak te dwa instrumenty finansowe nie są ze sobą tożsame. Mimo że w obu przypadkach liczyć możemy na dodatkowe środki na naszym koncie czy w naszym portfelu, pojawiają się pomiędzy nimi istotne różnice.
Kredyt bankowy, pożyczka pozabankowa
Kredyt od pożyczki różni przede wszystkim instytucja, która go udziela. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe kredytów udzielać mogą jedynie banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (tzw. SKOK-i). Tam więc udamy się z wnioskiem o dodatkowe środki. O pożyczkę zwrócimy się natomiast do instytucji pozabankowych – np. do firm pożyczkowych albo platform, dzięki którym udzielane są pożyczki prywatne.
W konsekwencji kredytobiorca powoływać się może m.in. na wskazaną ustawę czy ustawę o kredycie konsumenckim, natomiast pożyczkobiorca zetknie się z regulacjami Kodeksu cywilnego czy tzw. ustawy antylichwiarskiej.
Zdolność kredytowa
Kolejną kwestią jest przywiązanie banków oraz instytucji udzielających pożyczek do zdolności kredytowej swoich klientów. Banki weryfikują ją bardzo dokładnie – wymagają potwierdzenia systematyczności, źródeł oraz wysokości dochodów, sprawdzają również historię kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej (bik.pl). Zaległości w spłacie bieżącego zadłużenia czy negatywna historia związana z dotychczasowymi zobowiązaniami będą czynnikami dyskwalifikującymi w drodze do otrzymania kredytu. Pożyczki natomiast udzielane są często bez weryfikacji tych elementów, dzięki czemu na dodatkowe środki finansowe liczyć mogą nawet osoby już zadłużone.
Formalności
Różnią się od siebie także procedury, zgodnie z którymi składane są wnioski o kredyt oraz pożyczkę. Banki – przed przyznaniem kredytu – wymagają dopełnienia wielu formalności, w postaci m.in. doniesienia do oddziału wszelkich potrzebnych dokumentów. W konsekwencji cały proces jest dosyć czasochłonny. Inaczej jest w przypadku pożyczek. Standardem stała się pożyczka online bez zaświadczeń. Oznacza to, iż o wybraną sumę ubiegamy się przez Internet, nie musząc nawet wychodzić z domu. Wszelkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, nie ma także konieczności dołączania do swojego wniosku dodatkowych zaświadczeń – zwykle wystarczy dowód osobisty. Przez to też decyzja o przyznaniu pożyczki zapada w kilkanaście minut, a w ciągu kolejnych kilkunastu – środki przelewane są na wybrane konto bankowe. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, którym dodatkowe pieniądze potrzebne są natychmiast.